О нама

О нама

Историјат школе

Нема учитеља средњих година на југу Србије а да се са сетом неће сетити Алексинца, града своје младости и школовања у Учитељској школи или Педагошкој академији у Алексинцу. Поносни смо на дух те школе чијим ходницима данас шетају ђаци и наставници наше школе – ОШ „Вожд Карађорђе” Алексинац.

Први подаци о основној школи у Алексинцу датирају из 1835/36. године када је отпочео њен рад. Према извршењу Петра Радовановића, директора свих основних школа у Србији, школа је била општинска, а први учитељ у њој био је Јован Јовановић из Футога. Настава је извођена у згради на месту данашњег Интерната, познатој као „Голубарник”.

Нова школска зграда подигнута је 1845. године на углу улица Књаза Милоша и Тихомира Ђорђевића. Почетком XX века на том месту је подигнута зграда среза која и данас постоји. Према Закону о основној школи из 1858. године основна школа је постала државна. Истовремено женска основна школа, која је до тада била приватна, такође постаје државна, и бива смештена у зграду која се налазила на месту данашњих радионица Техничке школе на Бањском друму. Пресељењем Учитељске школе из Београда у Алексинац 1869. године настаје ново раздобље у развоју основног школства у Алексинцу. За потребе Учитељске школе из Мушке основне школе издвојена су четири разреда за Вежбаоницу Учитељске школе.

Од 1909. године Вежбаоница је са мањим прекидима радила у новој згради подигнутој на месту трошне зграде Женске школе на Бањском друму, све до 1963. године. Зграда Вежбаонице која је изграђена у дворишту Учитељске школе усељена је 14. октобра 1935. године. Вежбаоница је у њој радила до почетка Другог светског рата.

Мушка основна школа и касније Вежбаоница, прекидале су рад и претрпеле материјалну штету за време српско-турских ратова 1876/78. и Првог светског рата 1914/18. године. Наредбом министра просвете од 17. јула 1913. године, бр. 9822, сви ученици су завршили разред. Прекид рада у Вежбаонице трајао је све до 1918. године. Вежбаоница је обновила рад са Марком Марковићем, управитељем и учитељима - Михајлом Потићем, Драгољубом Марковићем, Проком Милошевићем и Милутином Кнез Милојковићем.

После Другог светског рата Вежбаоница је радила у новим условима када је започела реализација обавезног образовања. Због њене посебне улоге у образовању учитељског кадра наставила је да ради са четири разреда све до 1983. године. Директори Вежбаонице у послератном периоду били су - Добросав Шуњеварић, Василије Константиновић и Миодраг Ђорђевић.

Од 1959. године Вежбаоница је добила име по Аци Милојевићу, борцу из Алексинца, који је погинуо у Другом светском рату. Школски систем у Србији претрпео је значајне промене после доношења Устава 1963. године. Вежбаоница је и даље радила као четвороразредна школа чиме је Алексинац од 3.9.1968. године, и члану I под редним бројем 8. регистрована непотпуна основна школа „Аца Милојевић” са четвороразредним одељењима.

Основна делатност школе је да деци од 7 до 11 година, односно од I до IV разреда пружа обавезно основно образовање. Вежбаоница је годинама била методско-дидактичка база Учитељској школи. Сарадња је обухватала хоспитовање ученика Учитељске школе, одржавање огледних предавања учитеља, предавање ученика и друге активности.

Престанком рада Педагошке академије, престала је потреба за постојањем Вежбаонице. Тако је она 1983. године преузимањем дела наставног особља из ОШ „Љупче Николић”прерасла у потпуну основну школу. Ове две школе радиле су у истој згради до 1996. године, када је ОШ „Аца Милојевић” премештена у некадашњу зграду Учитељске школе и Вежбаонице.

Од 20.3.2003. школа носи назив ОШ „Вожд Карађорђе”.
Школи данас припадају и два издвојена одељења млађих разреда – у Глоговици и Алексиначком Бујмиру.

Школска зграда у потпуности је обновљена и налази се у мирном делу града, далеко од проментих улица што доприноси већој безбедности ученика. Велика зелена површина у екстеријеру, уређени парк са фонтаном, мало двориште за децу из Боравка, дрворед бреза поред школе са великом травнатом површином, одвојена школска дворишта и улази за млађе и старије ђаке, школа испуњена цвећем и осмехом добродошлице од улазних врата говори о великом ентузијазму запослених. Школа за нас јесте друга кућа, а колеге врло блиска породици.

Школа има библиотеку, велику светлу и уређену фискултурну салу, специјализоване кабинете, одлично опремљен дигитални кабинет. Део зграде намењен је Боравку - деци која читав дан проведу у школи, те светлост, боје и опрема ових просторија показује не само присност и топлину, већ и породичну атмосферу.

Никла на самом изворишту учитељства, формирана од најбољих ђака и учитеља као методичко-дидактичка база за обуку и увежбавање будућих учитеља, ОШ „Вожд Карађорђе” и данас доказује да су њена највећа снага и гаранција трајности, њено највеће богатство – њени ученици!

Њима се поносе средње школе у које одлазе, факултети које завршавају. Они су неретко ђаци генерације и носиоци престужних признања попут Златне петице Алексиначке гимназије. У земљи и свету нађши бивши ђаци, данас су признати стручњаци.

Неговању индивидуалних талената, као и тимском духу полаже се немерљива пажња. Поносимо се Вождовим звездицама (члановима малог хора), уживамо у лепоти Вождових хориста и музичара, радујемо успесима Вождових звезда (успешни спортисти и такмичари из свих области), аплаудирамо глумцима Вождовог позоришта и негујемо стваралачки дух кроз многобројне секције – Ликовну, Спортску, Драмску, Саобраћајну, Рецитаторску, Математичку...

Једина смо школа у општини која осим Светог Саве ‒ школске славе, обележава и своју славу – Светог Алимпија Столпника. Ми смо и кућа најпознатије породице читача у Србији и широм Балкана – Читалића.

Јединствени смо по Школици спорта, наставницима чију креативност препознају и други кроз њихове хобије и интересовања (сликање, иконописање, култура, писање, примењена уметност...), а и по томе какву енергију шири читав колектив за Дан вода, Дан јабуке, Ускршњу, Новогдишњу, Светосавску недељу ...

Наш албум успомена леп је и шаролик, осликава сву радост и понос што заједно чинимо једну посебну светлу тачку нашег града.

Куповином бубња и виралним изјавама директорке о року, школа је постала надалеко позната, али глас је остао јасан и звонак захваљујући заинтересовнаој деци и ентизијастичним сарадницима који су формирали школски бенд и ритам секцију, те донацијама знаних и незнаних пријатеља школе, међу којима су Бајага и Кербер најпознатији, што не умањује вредност ниједног од осталих поклона - тарабуке, хармоника, виолина, појачала, електричне гитаре, клавијатура...

Школа је формирала више клубова у жељи да омогући деци да препознају своје склоности и развијају вештине, а истовремено ради на изградњи сарадничких односа са родитељима и ученицима са жељом да школу сви доживимо као своју другу кућу.

Наставници

Упознајте наше запослене

Драгана Ђурђевић

наставник хемије

Маја Радоман Цветићанин

директор

Ана Маркишић

наставник историје

Ђорђе Петровић

секретар

Радмила Максић

теткица

Дијана Јорданов

наставник биологије

Данијела Стевановић Станковић

учитељица

Соња Ђорђевић

учитељица

Слађана Видојевић

учитељица

Мирјана Хасанов

педагошки асистент

Валентина Ђорђевић

теткица

Лидија Радисављевић

теткица

Биљана Миладиновић

учитељица

Саша С. Јовановић

наставник музичке културе

Анкица Рашић

учитељица

Мима Делетић

наставник физичког и здравственог васпитања

Биљана Цолић

учитељица

Марија Митровић

наставник српског језика и књижевности

Слађана Милојковић

теткица

Драган Ристић

учитељ

Слађана Божиловић

учитељица

Драган Алексић

учитељ

Сунчица Игњатовић

теткица

Катарина Дачић

теткица

Наталија Цупаћ

наставник енглеског језика

Слађана Дачић

учитељица

Снежана Петровић

психолог

Дејан Илић

наставник технике и технологије

Мирјана Хабе

учитељица

Данијела Видановић

теткица

Весна Јовановић

наставник француског језика

Ружица Митић

педагошки асистент

Брана Делић

наставник физике

Љиљана Савић

наставник географије

Вукица Миладиновић

учитељица

Јелена Брзаковић

наставник географије

Наташа Бакић Марковић

наставник српског језика и књижевности

Слободан Живковић

наставник енглеског језика

Александра Павловић

наставник ликовне културе

Славица Миловановић

наставник математике

Драгана Антић

наставник енглеског језика

Вукица Петровић

учитељица

Ружица Јовановић

учитељица

Нина Миловановић

наставник математике

Јелена Ђурђевић

шеф рачуноводства

Дијана Николић

благајник

Валентина Живковић

наставник енглеског језика

Дејан Коцић

учитељ

Радмила Зековић

наставник српског језика и књижевности

Драган Тодоровић

наставник физичког и здравственог васпитања

Драгана Димитријевић

учитељица

Игор Делетић

наставник физичког и здравственог васпитања

Слободанка Рогановић

наставник биологије

Саша З. Јовановић

наставник историје

Данијела Васић

учитељица

Славица Павловић

библиотекар

Данијела Стефановић

учитељица

Данијела Љубић

наставник француског језика

Александар Срнић

вероучитељ

Владимир Јовановић

наставник ликовне културе

Маја Ранђеловић

теткица

Мила Павковић

наставник српског језика и књижевности

Мирјана Новковић

педагог

Иван Војиновић

помоћни радник

Немања Јовановић

помоћни радник

Иван Милосављевић

наставник енглеског језика
Вождова

Мисија-Визија

Прописи, дописи, закони и првилници... искуство генерација просветних радника које наслеђујемо научило нас је да ништа не може да уреди живот једне школе, ако њени запослени долазе на посао а не међу своје, ако њени ученици долазе међу сапатнике а не међу другаре, ако њени родитељи у временима нових правила не налазе разумевање и подршку, већ прекор и осуду. А осим правила и законских оквира у свакој школи постоје неке навике, тиха, неписана правила које су претходне генерације успоставиле, нове прихватиле и прилагођавале следећи нит и наставајући низ трајања и непрекидности што из поштовања и обзира, што из сврсисходности и потреба.

Ослањајући се на традицију Вежбаонице Педагошке академије, школе која и данас живи у сећањима многих учитеља Србије, учитељи и наставници наше школе граде један посебан, наш свет, свет у коме су пословне обавезе и деца увек на првом месту, али свесни да једни без других не можемо, да смо ту једни за друге баш као и за децу и родитеље, свет у коме се радујемо породичним весељима и саосећамо у животним патњама, свет у коме одељењске старешине до танчина познају све радости и стрепње својих ђака, у коме предметни наставници препознају и време за шалу, и време за озбиљност, свет у коме стручни сарадници познају свако дете и увек су ту за подршку, савет и помоћ не само деци, већ и колегама и родитељима, свет у коме на вратима канцеларија постоји време за пријем али га нико не поштује, свет у коме се сваком пожели Добро јутро и Добар дан, јер се сусрећемо са дететом или човеком а не са титулом и дипломом.

Често кажемо да је Вожд породица, па као у свакој породици буде и несугласица, и дилема, и борбе мишљења, али се све завршава решењем које нас усмерава циљу који нас окупља – развијати све посебности и све капацитете сваког детета које нам је поверено!

Још једна слоган каже #Вожд_је_стање_духа што јесте највећа истина о мисији и визији наше школе – у нашу школу добродошли су сви, али смо срећни што наш дух и нашу мисију препознају слични нама, па у узајамном разумевању, поштовању и договарању, ни правила, без којих нема уређености ни рада, није тешко поштовати.

На крају – знамо шта је мисија, знамо и шта је визија, али ако живимо и радимо по овим постулатима, ако смо школа коју помињу широм Србије по многим иновацијама, по спремности за прилагођавање, по потреби да будемо у корак са својим ученицима и подршка родитељима, ако смо извор идеја школама у ближој и даљој околини, то није нешто чиме ћемо махати, али јесте чињеница којом се треба похвалити, јер само лажна слика не тражи похвалу и загледање.
#ЗасветлимоЗаједно

0
Запослених
0
Одељења
0
Ученика
0
Пројеката